Listopad 2017

Festival japonské hudby

11. listopadu 2017 v 22:12
Poslechla jsem vábení reklamy v mém oblíbeném Rádiu 1 a vydala se na festival japonské hudby. Bylo to něco úplně jiného, než jsem čekala, ale rozhodně mě tento zážitek obohatil. Začněme ale hezky od začátku...

International Shakuhachi Festival Prague se konal od 14. do 18. září, kde jinde než v Praze. Díky němu do hlavního města zavítali hudebníci z celého světa, zejména však z Japonska. Shakuhachi v názvu označuje tradiční bambusovou flétnu, kterou potulní mniši využívali k meditaci. Dneska už ji najdeme i v pop music.

Hned první večer na zahajovacím koncertu se tento nástroj představil v kombinaci s jiným typicky japonským - se shamisenem, ale také perkusemi a kontrabasem. Pětice muzikantů ve složení Akihito Obama a Motonaga Hiromu na shakuhachi, Nobuto Yamanaka na tsugaru shamisen, Hearn Gadbois s rozličnými perkusemi a George Cremaschi na kontrabas předvedla něco nevídaného. Živelné spojení nových skladeb i volné improvizace rozproudilo krev všem návštěvníků, konírny Národní galerie na Staroměstském náměstí.

Druhý den festivalu, pátek, byl věnován Zenu. Meditační koncert v kostele sv. Vavřince pod Petřínem uvedl pravý zenový mistr, mnich chrámu Icchoken Genmyo Iso. Spolu s ním vystoupili Dietmar Ippu Herriger, Vlastislav Matoušek, první český mistr Marek Kimei Matvija, Akihito Obama, Gunnar Jinmei Linder a Nomura Hozan. Na rozdíl od včerejšího zážitku byl tento umírněnější, přesto velmi silný. Už samotný prostor kostela je zajímavý a způsob osvětlení dodal celému vystoupení punc tajemna.

Největším hvězdám však byly vyhrazeny hlavní večerní události o víkendu. V sobotu v sále Martinů na HAMU vystoupili tři členové uskupení Pro Musica Nipponia, neděle byla věnována velkému koncertu hlavního festivalového hosta Nomury Hozana.

Sobotní koncert se nesl ve znamení světových premiér. Během večera zazněly hned dvě nové skladby od českých skladatelů, které tak doprovodily tradičnější repertoár. Trio ve složení Keiko Hisamoto na koto, Hiromu Motonaga na shakuhachi a Kodai Minoda na nagauta shamisen doplnila Hana Hrachovinová s harfou ve skladbě Magnolie Martina Klusáka a brilantní Daniel Skála na cymbál v Ikigai od Jiřího Lukeše.

V neděli byl v Japonsku známý hráč na shakuhachi Nomura Hozan hlavním hostem večera. Jeho recitál doplnili i jiní skvělí hudebníci, z nichž některé jsme již znali z předchozích koncertů, novou tváříí v sestavě tak byl například Seizan Osako. Tento večer představil různá díla napříč 20. stoletím, ale také jednu novinku - kompozici pro shakuhachi a koto od českého skladatele Jana Rösnera. I tento koncert jsem si velmi užila, protože zkrátka neměl slabé místo.

Tečkou a rozloučením s festivalem ale byla ukázka ceremoniálu z chrámu Icchoken pod vedením Genmya Isa. Co bude následovat asi tušili jen samotní účinkující, pro ostatní přihlížející se mohlo jednat o velmi silný zážitek, pokud by ovšem nedošlo k silnému podchlazení. Odehrával se totiž venku, v pavilonu v Grébovce, kam se po západu slunce vplížily i nízké teploty. Většina lidí se postupně vytrousila a, přiznávám, já s nimi. Být alespoň u první poloviny však byl zážitek, na který ještě dlouho nezapomenu.

Kdo jiný může říct, že byl v pravém zenovém chrámu s pravým zenovým mistrem, a to vše uprostřed září urostřed Prahy?